Muzeum

O MUZEU

V expozici uvidíte množství uniforem, zbraní a výstroje. Nechybí velký počet fotografií a dokumentů přibližujících pohnuté časy na hranicích. Zajímavostí určitě je i rekonstrukce prvního typu železné opony přímo v interiéru muzea

Muzeum je výjmečné i formou uspořádání expozic. Hlavním cílem je návštěvníka zaujmout bez ohledu na věk. Proto je většina našich exponátů volně ložených, návštěvník si je může vzít do rukou, případně za asistence průvodce vyzkoušet! Rázem se z dětí stanou hrdinní četníci a z tatínků děti hrající si na vojáky.

 

ZAJÍMAVOSTI EXPOZICE

Četnická stanice představuje kritické období roku 1938, kdy naše pohraničí začaly ohrožovat sudetoněmecké hordy, a kdy se na podobných stanicích v celém pohraničí bránily hrstky statečných velkým přesilám! Budova muzea pamatuje i tyto pohnuté chvíle…

Strážci hranic v poválečném Československu jsou ukázkou proměny uniforem, zbraní, výstroje a systému ostrahy hranice od konce války v roce 1945 až po poslední pohraničníky v roce 1989. Perličkou je originální uniforma Dunajské pohraniční stráže.

Stanoviště dozorčího nás zavede do doby krátce po vzniku pohraniční stráže v roce 1951. V extrémních podmínkách museli vojáci základní služby budovat v pohraničí první baráky a stavět první ploty s vysokým napětím. Byla to doba, kdy na hranicí umíralo nejvíce lidí – civilistů a pohraničníků…

Železná opona stojí u nás stejně tak, jako stála před lety na hranici. Originální sloupy zasazené v neotřelém diorámatu nenechají nikoho bez emocí a donutí se zamyslet!

Služebna PS připomíná poslední desetiletí demagogie, obětí a nelehké služby na státní hranici. Je libo si lehnout na palandu s podívat se na propagandistické pořady v televizi?

Sklep je místem pro další poznání, zábavu i dobrodružství. Zajděte na kobereček k politrukovi, nabijte samopal a … To už je na Vás!

A další místnosti a tisíce různých předmětů!

INDIVIDUÁLNÍ PROHLÍDKY

Skupinám čítajícím minimálně 15 osob nabízíme zpřístupnění muzea i mimo běžné otevírací hodiny (lákavá je například noční prohlídka). Samozřejmostí je osobní přístup s detailním představením exponátů a možnost připravení programu dle specifických přání zákazníka. Individuální zpřístupnění je za příplatek možné i pro menší počet osob.

OSLAVY, VEČÍRKY, SEMINÁŘE a ŠKOLENÍ

Hledáte netradiční prostředí pro uspořádání Vaší oslavy, či firemního večírku? Nabízíme Vám netradiční prostor obklopený překrásnou scenérií s výhledem na Pavlovské vrchy, Valtice a vinohrady. K dispozici Vám může být naše audiovizuální místnost nebo třeba sklepení. Muzeum disponuje školícími prostory o kapacitě 20 až 40 osob za bezkonkurenční ceny. K dispozici máme veškeré nezbytné konferenční zařízení. V případě zájmu o rezervaci školících prostor nás neváhejte kontaktovat.

INFORMACE A SUVENÝRY

V našem suvenýr shopu naleznete bohatý sortimentů suvenýrů, od pohlednic po originální kousky železné opony, regionální produkty a samozřejmě občerstvení. Samozřejmostí jsou turistické informace a rozličné rady.